II Festiwal Nauczycieli

Prestiż i siła zawodu


Warszawa, 28 września 2019 r.  ADN Centrum Konferencyjne

II Festiwal Nauczycieli 

Tegoroczny, II Festiwal Nauczycieli, upłynął pod hasłem  Nauczyciel  –  prestiż
i siła zawodu. 28 września 2019 r. przed godziną 9.00 do ADN Centrum Konferencyjnego zaczęli przybywać Festiwalowicze, wśród których znaleźli się nauczyciele, pedagodzy, eksperci i ludzie związani z edukacją z całej Polski m.in.:   Łodzi,  Torunia, Kwidzynia,  Ostrołęki,  Płocka, Mińska  Mazowieckiego
i oczywiście  z Warszawy. Rekordzistka  pokonała  400  km,  aby uczestniczyć
w tym wydarzeniu. Naszej konferencji patronowali, za co serdecznie jeszcze raz dziękujemy: Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego „Psychodia”, Fundacja "ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, miesięcznik „Charaktery” oraz Wydawnictwo Epideixis.

Z uśmiechami na twarzy, z kawą w ręku i dreszczem podekscytowania wszyscy   udali   się  do  sali   wykładowej,  aby   uczestniczyć   w   wykładach
i prelekcjach.

II Festiwal Nauczycieli skupiony był wokół zagadnień dotyczących prestiżu zawodu nauczyciela, przeciwdziałaniu wypaleniu  i  kreowaniu  modelu  „slow”
w  zawodzie.  W  strefach   szkoleniowych  ze  swoimi   prelekcjami   wystąpili:
dr Ewa Wojtyra (NODN „Supernauczyciel”) Ludzie kluczem do sukcesu, Aleksandra Wzorek (Instytut Edukacji Pozytywnej) Po co nauczycielom zdrowie psychiczne?, dr Kinga Białek (Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji  Wolności  i  Uniwersytetu  Warszawskiego)  Wizerunek  nauczyciela
w kraju i za granicą
, Robert Chamczyk (18h.pl) Nauczyciel w rytmie „slow”, czyli jak się nie wypalić, Violetta Kalka (Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych    i    Elektronicznych   w   Toruniu)   Myślenie   pytaniami    oraz
z Projektem „pamięć” – Krzysztof Rusiecki (emblemer.pl), który na zakończenie Festiwalu w ciekawy sposób opowiedział o sztuce i zachęcił uczestników do wykonania artystycznych zadań – kostek pamięci.

Po raz pierwszy na Festiwalu zaistniała strefa „Pochwal się”, w której zgłoszeni wcześniej uczestnicy prezentowali swoje osiągnięcia z ostatniego roku szkolnego. Swoje osiągnięcia musieli zaprezentować w ciągu kwadransa. W  strefie  „Pochal  się”  wystąpili:  Anna  Kwiatkowska  (Przedszkole  Miejskie
nr 235 w Łodzi) Język angielski z mamą i tatą, Lucyna Kasjanowicz (Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie) Bliżej mnie, bliżej ciebie, czyli o działaniu ponad podziałami, Monika Dembińska (LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie) Gimnazjalne retrospekcje, Agnieszka Ciesielska (LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie) Eksperyment(y) w „Witkacym”, Iwona Krzemińska (Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce) Od lokalu do globalu, czyli o konkursie wiedzy o Mazowszu, Anna Palczewska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie) Projekt historyczno-patriotyczny „Szkoła dla Niepodległej”, Joanna Górska (Program Mądrzy Cyfrowi, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom) Mądrzy Cyfrowi. Każde wystąpienie nagradzane było gromki brawami. Moduł ten będzie kontynuowany na kolejnych festiwalach, a najlepsze wystąpienie będzie nagradzane.

W czasie przerw serwowana była kawa, herbata, zimne napoje, przepyszne ciasta oraz owoce i  warzywa.  Podczas  długiej  przerwy  oprócz  croissantów
z serem i pastą jajeczną, mogliśmy delektować się różnymi rodzajami chlebka z domowej piekarni Chleb każdy inny. Po praz pierwszy odbyła się również loteria (każdy los wygrywał), na którą nagrody ufundowali nasi Patroni.

Mimo 9 godzin  festiwalowych  nie  dało  się  odczuć  znudzenia  i  narzekania,
a w kuluarach słychać było pozytywne komentarze pod adresem naszego wydarzenia. Jeszcze kilka dni później spływały do nas miłe słowa podziękowania i zapewnienia o obecności na kolejnym Festiwalu.

Robert Chamczyk

 

Patronaty

 

A tak było w tamtym roku...

I Festiwal Nauczycieli 

24 listopada 2018 r. odbył się Pierwszy Festiwal Nauczycieli. Konferencja   miała  miejsce  w   sali  Książęcej  Hotelu   Trylogia w Zielonce.  

W historycznej  scenerii,  pod  czujnym  okiem  władców  Polski,  odbyło  się
7 wykładów połączonych z dyskusjami i warsztatami. 

A Patroni Festiwalu - Instytut Edukacji Pozytywnej oraz Czała Polska czytam dzieciom i Mądrzy Cyfrowi - zapoznali Uczestników ze swoją działalnością.

Każde z wystąpień nagradzane było brawami.

Pierwszy Festiwal Nauczycieli to konferencja o zasięgu ogólnopolskim. Uczestniczyli w niej nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych, również nauczyciele akademiccy, oraz różnych specjalności (byli m.in. poloniści, historycy, matematycy, nauczyciele języków obcych, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego). Obecne były również osoby, które na co dzień nie zajmują się edukacją.

W przerwach między strefami szkoleniowymi na uczestników czekała kawa, herbata oraz ciasteczka. 

Dużo pozytywnej energii, entuzjazm i zaangażowanie Uczestników sprawiły, że już myślimy o programie kolejnego Festiwalu Nauczycieli. 

W Kawiarni 18h publikowane będą streszczenia wystąpień prelegentów Festiwalu.

Wszystkim Uczestnikom, Prelegentom i Patronom Festiwalu serdecznie dziękujemy! I jeszcze kilka fotek.

Robert Chamczyk

Napisz do nas: 

e-mail:18h@18h.pl